ració kft. > kiadványaink > zsadányi edit: a másik nő

Zsadányi Edit:
A másik nő

A női szubjektivitás narratív alakzatai

borító nagyban

„A posztmodern szubjektivitás tárgyalásában elkerülhetetlen a nemi szerepek figyelembe vétele. Az ideologikusan és diszkurzívan létrehozott szubjektum alakulásában a gender szempontjai meghatározóak lehetnek. Nem lehet elválasztani a feminista kritikai felfogásokat a posztmodern elméletektől, ahogy ez Magyarországon történt a kilencvenes években, erre hívja fel a figyelmet az is, hogy ezek a kérdések a posztmodern irodalmi művek jelentős részében együtt jelentkeznek. A szubjektivitás problémái ugyanakkor sajátosan vetődnek fel a női szempontokat szem előtt tartó gondolkodásban. A kortárs feminista kritika egyszerre néz szembe saját érdekérvényesítő, ideologikus helyzetének erős szubjektumteremtő igényével és a decentrált szubjektum szükségességével. Ez az összeegyeztethetetlenség újabb és újabb vitákat vált ki. Mindebből következik, hogy egy, a hagyományostól eltérő, alternatív nőiség-képet nem lehet ellentmondásmentesen megalkotni. Minden valószínűség szerint a női szubjektivitás nem entitásként képzelhető el, hanem a paradoxonokat, az ellentmondásokat és a nyitottságot magába foglaló folyamatként, amely a mű és a befogadó összjátékában, a retorikus nyelv lezáratlanságában jön létre.

A magyarországi fogadtatás elválasztotta a feminista kritikát a posztstrukturalizmustól, pedig a francia és az újabb angolszász irányzatok szorosan kötődnek hozzá. Amíg a jelentős francia és amerikai szerzők tollából jó néhány könyvet fordították le magyarra, addig a hozzájuk kapcsolódó feminista teoretikusoktól csak egy-két tanulmány látott napvilágot a különböző szöveggyűjteményekben. Ezzel a könyvvel csatlakozni kívánok azokhoz, akik a kortárs feminista kritikát megpróbálják a magyar kultúrában is visszahelyezni oda, ahova az tartozik: a mai, az élő, a húsbavágó kérdéseket feszegető irodalmi és kulturális irányzatok közé. A szövegelemzéseim egyfajta kulturális analízisnek is tekinthetők, hiszen kutatói érdeklődésem előterében az áll, hogy az irodalmi művek retorikai viszonyrendszere milyen identitásfelfogásokat hoz létre, termel újra vagy kérdőjelez meg.

A hazai feminista vizsgálódások sokáig idegen nyelvű műveket értelmeztek. Ezzel a munkámmal szeretnék a magyar irodalom felé forduló újabb kutatásokhoz hozzájárulni.” (Zsadányi Edit)

Megjelenés ideje: 2006
Terjedelem: 104 oldal
Keménytáblás cérnafűzéses kötet
Bolti ára: 2200 Ft

Megrendelés (racio@racio.hu)

Vissza a kiadványainkhoz!


 

ráció kft. 2004. minden jog fenntartva - racio@racio.hu